Telefon: +420 494 534 025  | Email: oms.rk@seznam.cz | Adresa: Střelnice – Na Láni 1833, Rychnov nad Kněžnou 516 01 | ČÚ: 115-1138780227/0100 | IČ: 67777660 | Datová schránka: 

Zákaz lovu na 10% území zrušen

Článek přeložen webových stránek FACE. originál najdete na https://www.face.eu/2021/12/move-to-ban-hunting-in-10-of-the-eu-considered-unjustified-by-member-states/

Po roce intenzivních diskusí s členskými státy byl návrh Evropské komise na plošný zákaz lovu (a rybolovu) v nové kategorii přísně chráněných oblastí pokrývajících 10 % půdy EU považován za neodůvodněné opatření k zastavení ztráta biodiverzity. Konečný dokument, kde byl odstraněn „zákaz lovu“, je zveřejněn online.

První návrh Evropské komise zařadil lov (a rybolov) do stejné kategorie jako „těžbu“, přičemž tyto činnosti považoval za neslučitelné s přísně chráněnými oblastmi. To vyvolalo vlnu nesouhlasu v mnoha částech Evropy, včetně mnoha poslanců Evropského parlamentu (např. linklinklink).

Cílem této práce v rámci Strategie biologické rozmanitosti do roku 2030 bylo zachovat integritu oblastí s vysokou biodiverzitou se zvláštním zaměřením na ekosystémy bohaté na uhlík, jako jsou rašeliniště a prastaré lesy. Vítaným znamením je, že politika EU již nezvažuje změnu klimatu a ztrátu biologické rozmanitosti izolovaně, ale že tyto dvě věci jsou bytostně propojeny. Důležité je, že lov nebude zasahovat do přirozených procesů těchto typů stanovišť. Naopak, ochranářské úsilí lovců je důležité v managementu chráněných území a je klíčové pro zajištění komunitní podpory a ochranářského úsilí na místní úrovni.

Tato nedávná práce na přísně chráněných územích vychází ze Strategie biologické rozmanitosti EU do roku 2030, která požaduje soudržnou síť chráněných oblastí pokrývajících 30 % území EU, z nichž 10 % bude pod přísnou ochranou. Kritéria a pokyny jsou nezávazné a jejich cílem je pomoci členským státům splnit politický závazek.

Dalším krokem bude, aby se členské státy zavázaly k dosažení 30% a 10% cílů s využitím stávajících sítí chráněných oblastí nebo v případě potřeby označení nových. Ať se stane cokoli, největší šance na úspěch bude dosaženo explicitním zapojením místních obyvatel do ochrany lokalit. Globální zkušenosti s chráněnými územími ukázaly, že úroveň ochrany není klíčovým faktorem pro zastavení ztráty biodiverzity, ale spíše posílení postavení místních lidí a zachování kulturních výhod a přínosů pro živobytí.

Evropští lovci hrají klíčovou roli v komunitní ochraně a správě chráněných oblastí. Více informací o práci lovců, včetně práce v chráněných oblastech, naleznete na: www.biodiversitymanifesto.com.