Kurzy

Kurz o první lovecký lístek 2022

Kurz pro rok 2022-2023 bude zahájen 5.2.2022.

Kurz z myslivosti se skládá ze 3 základních částí

Teoretická část

– teoretická část kurzu představuje účast na odborných přednáškách ze 7 základních skupiny předmětů myslivosti:

 1. Myslivecká osvěta – zahrnující dějiny myslivosti, význam myslivosti, mysliveckou kulturu, mluvu, etiku, dále myslivecké zvyky a tradice a v neposlední řadě význam myslivosti
 2. Myslivecká legislativa – řízení myslivosti, právní předpisy o myslivosti, zbraních, o ochraně příprdy a krajiny, veterinární předpisy atd.
 3. Myslivecká zoologie – biologie zvěře, znalost hlavních rozpoznávacích znaků zvěře
 4. Péče o zvěř – chov zvěře, přikrmování zvěře, zařízení k přikrmování, etologie a ekologie zvěře
 5. Myslivecká kynologie – plemena loveckých psů, jejich využití; choroby psů a zvěře
 6. Střelectví – lovecké zbraně a střelivo, historie a vývoj zbraní; základy první pomoci
 7. Lovectví – způsoby lovu zvěře, pravidla, stopařství, trofeje, jejich hodnocení a úprava

Praktická příprava

 – praktická část v délce jednoho roku se provádí jako individuální  praktická příprava  přímo v honitbách, přičemž jednotlivé výkony (přikrmování zvěře, brigády, společenské akce atd.) jsou zapisovány pověřenou osobou do adeptské knížky.
 – rovněž  zahrnuje praktický výcvik ve střelbě na střelnici
 – účast na výstavě trofejí
 – účast na kynologických akcích

Vlastní zkoušky

– zkoušky jsou ústní a skládají se před devítičlennou komisí, kterou tvoří předseda, místopředseda a 7 zkušebních komisařů
– uchazeči jsou ohodnocení „prospěl s vyznamenáním“,  „prospěl“ nebo „neprospěl“


Přihláška

Přihláška na myslivecký kurz
DOCX, velikost souboru: 14 KB


Ke stažení

Užitečné odkazy

RSS Myslivost

 • Mladí pokračují v letité tradici
  Kroužek mladých myslivců v Hranicích na Moravě je jedním z nejdéle působících u nás. Celých 37 let jej vedl Bohuslav Dvořák, dříve profesor Střední lesnické školy v Hranicích. Ten v letošním roce oslavil osmdesáté narozeniny a vedení kroužku předal své dceři Mgr. Martině Maléřové, se kterou se do vedení kroužku zapojili i jeho mladí odchovanci, dnes již středoškoláci, Markéta Staňková, Ondra Staněk […]
 • Agresivita u psů
  Obecně platí, že žádný pes by neměl projevovat agresivní chování vůči člověku ani jiným psům, u psů, kteří nejsou používáni k lovu, by se také neměla vyskytovat agresivita vůči ostatním zvířatům. Jenže… Co to ta agresivita vůbec je a také co není? Je vrozená nebo získaná zkušenostmi? A jak je to u loveckých psů?
 • Poctivé normální auto pro normální lidi?
  Zepředu je to jako Ford nebo Mazda, zezadu Volkwagen, boční silueta je jako Hyundai iX35, na obou koncích to má klasické staré anglické logo, tváří se to sice evropsky, přišlo to k nám ale z Číny. Co je to? Ano, správně, nový typ SUV s názvem MG ZS, který jsem dostal na vyzkoušení.

RSS Svět myslivosti

 • Zásadní vizí je vyřešit problém s vysokými stavy spárkaté zvěře
  Video Ve Světě myslivosti č. 1/2023 jsme slíbili připravit rozhovor s novým generálním ředitelem Lesů České republiky, s. p., Ing. Daliborem Šafaříkem, Ph.D., o myslivosti. Dne 5. ledna jsme se sešli v jeho kanceláři v Hradci Králové a ptali se ho na téma momentálně nejdiskutovanější, jímž jsou pronájmy vlastních honiteb Lesů ČR, u nichž letos končí nájemní smlouvy, […]
 • Rarita 2023 speciál – jeleni
  Redakce Světa myslivosti pořádá po pěti letech speciální variantu soutěže o nejzajímavější raritní trofej – soutěžit budou trofeje jelena evropského. Soutěže se může zúčastnit každý myslivec z České republiky a Slovenska, jenž zašle do redakce fotografii jelena evropského s raritní trofejí, kterého ulovil v české nebo slovenské honitbě.
 • Trubači lesnické školy v Písku zvou na Trubačský ples
  V sobotu 11. února 2023 od 19 hodin se v Kulturním domě v Písku bude konat 11. ročník Trubačského plesu, který pořádají trubači Vyšší odborné školy lesnické a Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga v Písku. Svět myslivosti je hrdým mediálním partnerem akce. Všichni jsou srdečně zváni!