Ročně dojde dle statistických dat přibližně k 15 tisícům srážkám se zvěří. Dle neoficiálních odhadů může být však toto číslo několikanásobně větší. Jednak nedochází k hlášení všech střetů jak na silnici tak zejména pak na železniční trati. Výše srážek je tak odhadována až na 100 tisíc ročně. Nejčastější hlášenou zvěří, se kterou došlo ke srážce, je srnec obecný.
Použitím pachových ohradníků může dojít ke snížení srážek se zvěří až o 40% [Bíl et al. 2018].Královéhradecký kraj proto podpořil snahu mysliveckých spolků o snížení srážek se zvěří a Okresnímu mysliveckému spolku byla poskytnuta dotace na nákup pachových ohradníků. Skrze OMS byly pak tyto ohradníky distribuovány na spolky, které projevily zájem. Aplikaci k silnicím pak provádí jednotlivci z řad myslivců.
Nejdůležitější v prevenci bude správné načasování. Instalací pachových ohradníků se nemění chování zvěře žijící poblíž silnic [Bíl et al. 2020], tudíž je třeba vhodnou instalací odklonit zvěř, která přechází silnici v době migrace (tvorba teritorií, říje, přesun na zimoviště…) a za normálních podmínek tak nečiní. Četnost srážek lze vidět na přiložených grafech a z nich si můžeme vyvodit období, kdy by měly být pachové ohradníky nejvíce účinné.
Nejen instalací zařízení k silnicím a železničním tratím můžeme jako myslivci pomoci při snížení srážek se zvěří. Nedílnou součástí je i výzkum, kde můžeme pomoci při sběru dat. Jsme to právě my myslivci, kteří mají přehled, co se u nich v honitbě děje. Doporučil bych web srazenazver.cz a jejich mobilní aplikaci. Zde můžete zadávat místo a druh zvěře, čas srážky atd. a můžete načerpat spoustu informací o chování zvěře. Nasbíraná data se nadále vyhodnocují a na jejich základě je pravděpodobné i další opatření kolem silniční infrastruktury.
Data se shromažďují především z hlášených srážek policii, ale sám jsem si ověřil, že ne všechny případy, u kterých policie byla, jsou v databázi zaznamenány. Když se nás do takového monitoringu zapojí co nejvíc, je možné získat aspoň místně přesnější data. Rozdíl mezi skutečností a hlášenými případy lze vidět na přiloženém grafu četnosti srážek se zajícem polním. Jelikož při této srážce nedochází většinou k poškození vozidla, není tudíž incident nikde hlášen.
- Michal Bíl, Tomáš Kušta, Richard Andrášik, Vojtěch Cícha, Hana Brodská, Miloš Ježek, and Zdeněk Keken "No clear effect of odour repellents on roe deer behaviour in the vicinity of roads," Wildlife Biology 2020(4), wlb.00744-, (12 November 2020). https://doi.org/10.2981/wlb.00744
- Michal Bíl, Richard Andrášik, Tomáš Bartonička, Zuzana Křivánková, Jiří Sedoník,
An evaluation of odor repellent effectiveness in prevention of wildlife-vehicle collisions,
Journal of Environmental Management, Volume 205, 2018,
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301479717309568 - webové stránky http://srazenazver.cz/cz/
Centrum dopravního výzkumu